Przejdź do głównej zawartości

7. Warszawskie Targi Książki


Przyszedł maj a wraz z nim jedna z naszych ulubionych warszawskich imprez. Oczywiście chodzi o już 7. Warszawskie Targi Książki, którym towarzyszą 10. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Jak co roku, po prostu nie mogło nas tam zabraknąć. 





Warszawskie Targi Książki powstały z inicjatywy grupy polskich wydawców i stołecznej spółki targowej Murator EXPO. Od 2010 roku organizuje je powołana w tym celu spółka Targi Książki, w skład której wchodzą wydawnictwa: BELLONA, BOSZ, Agencja Edytorska EZOP, Jeden Świat, Firma Księgarska Olesiejuk, Poligraf, Oficyna Wydawnicza RYTM, Wydawnictwo Salezjańskie, Sonia Draga, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, ZYSK i S-ka oraz Murator EXPO. Pierwsze trzy edycje odbyły się w Pałacu Kultury i Nauki, a od 2013 roku Targi przeniosły się na Stadion Narodowy. Niezmienny pozostaje termin, każde targi odbywają się w maju. Tym razem od 19 do 22 maja.






W tegorocznych Targach udział weźmie ponad ośmiuset wystawców z 25 krajów i blisko tysiąc autorów. W ciągu czterech dni odbędzie się prawie 1 500 spotkań, dyskusji, debat, prezentacji nowości wydawniczych i bestsellerów, konkursów, atrakcji literacko-artystycznych i wystaw. Osobiście zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z Programem Targów, tak by nie przeoczyć niczego interesującego.





W tym miejscu chcielibyśmy oddać głoś samym organizatorom, którzy najlepiej zaproszą na Targi miłośników literatury. Wyjątkowy dwugłos na tegorocznych Targach wprowadzają goście z dwóch obszarów językowych: Gość Honorowy – Węgry oraz Gość Specjalny – Barcelona i literatura katalońska

Na stoisku węgierskim można będzie zetknąć się nie tylko z ciekawą literaturą: począwszy od klasyków, przez literaturę współczesną, po fascynujące opracowania historyczne, ale i z bogatą kulturą tego kraju. Tak wyraźna obecność Węgier na WTK związana jest z obchodami 60. rocznicy Węgierskiej Rewolucji 1956 roku i rozpoczęciem Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. W Warszawie gościć będą m.in.: István Kovács, Endre László Varga, Csaba Gy. Kiss, György Spiró, Lajos Grendel, János Háy, Johanna Bodor oraz Krisztina Tóth. Program Węgier na WTK powstał dzięki Ambasadzie Węgier w Polsce i Węgierskiemu Instytutowi Kultury w Warszawie.
Obecność Katalończyków na WTK to okazja do najszerszego jak dotąd kontaktu z literaturą katalońską w Polsce. Na Targach będzie wiele spotkań literackich, wydarzeń branżowych, będzie też czwartkowy blok „Spotkanie sportu z kulturą”, przygotowany we współpracy z FC Barcelona. WTK odwiedzą: Sebastià Alzamora, Blanca Busquets, Jaume Cabré, Jenn Díaz, Rafel Nadal, Marc Pastor, Jordi Puntí, Care Santos, Màrius Serra oraz Jordi Sierra i Fabra. Organizatorem wystąpienia Barcelona i literatura katalońska jest Instytut Rajmunda Llulla, przy współpracy Urzędu Miasta Barcelony, Biura Radcy ds. Współpracy, Przejrzystości i Kultury Rządu Balearów i klubu FC Barcelona.
W ramach Salonu Frankofonia zaprezentuje się aż jedenastu znanych i cenionych pisarzy z różnych stron świata (z Algierii, Francji, Haiti, Kanady, Maroka, Turcji, Walonii-Brukseli). Będą to Pierre Assouline (członek Akademii Goncourtów), Tahar Ben Jelloun (członek Akademii Goncourtów), Elisabeth Carrier, Barbara Constantine, Paul Colize, Nedim Gürsel, Hermann (zdobywca Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême w 2016 r.), Georges Mink, Boualem Sansal (zdobywca Grand Prix Akademii francuskiej dla najlepszej powieści w 2015 r.), Lyonel Trouillot, Dominique Wolton. 

Natomiast, towarzyszący Targom, Salon Literacka Ukraina gościć będzie 20 wydawców z Ukrainy, uczestnicy wymienią doświadczenia i ocenią perspektywy rozwoju rynków książki w Polsce i na Ukrainie.





Na koniec, w te najbliższe dni, po prostu nie możemy zaproponować Wam nic innego, niż wycieczkę na Stadion Narodowy. Wydaje nam się, że każdy z Was znajdzie tam coś ciekawego dla siebie. Targowy piątek zaplanowano jako Dzień Książki Akademickiej i Naukowej. Sobota zaś to Dzień Reportażu. Odbędą się spotkania z autorami i tłumaczami – finalistami 7. Międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Sobota i niedziela to Warszawski Weekend Rodzinny na murawie Stadionu.


My jak zwykle wyszliśmy z Targów bardzo zadowoleni i bardzo obładowani książkami. Na szczęście zawsze można liczyć na pomocną dłoń kogoś kto pomoże je nieść. 

Komentarze

  1. Książka, książka... aaaa, ten plik kartek spięty z jednej strony!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Złoto-Czerwone

Tym razem post będzie nietypowy, bo w zasadzie tylko informacyjny. Każdy bowiem z naszych czytelników chyba wie, a przynajmniej taką mamy nadzieję, jakie są oficjalne barwy i flaga Warszawy. Można je zobaczyć nie tylko na środkach komunikacji miejskiej, ale również w herbie. Flaga składa się z dwóch poziomych pasów o równej szerokości. Zgodnie ze Statutem miasta "Barwami Miasta są kolory żółty i czerwony ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru żółtego a dolny koloru czerwonego".  W wielu źródłach zaś kolor żółty jest zwany kolorem złotym. Decyzja ta wprowadzona została w życie jeszcze w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Bezpośrednio po wojnie jednak nie powrócono do niej. Stało się to dopiero na mocy Uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy nr 18 z dnia 15 sierpnia 1990 r. w sprawie "przywrócenia tradycji przedwojennej w zakresie herbu, barw miejskich, pieczęci...".  Wielu z naszych czytelników ch

Kim jest Hajota?

Spacerując ulicami często patrzymy na ich nazwy. Gdy noszą one czyjeś nazwisko to w większości wypadków wiemy, lub przynajmniej coś nam się kojarzy, kim ta osoba była, czym sobie na taki zaszczyt zasłużyłam. Zdarza się jednak inaczej, część patronów jest bardzo tajemnicza. O takim właśnie tajemniczym patronie chcemy Wam dziś opowiedzieć. Wśród wielu cichych uliczek na Starych Bielanach znajduje się jedna, która szczególnie nas dziś interesuje - Ulica Hajoty.  Jak podaje Jarosław Zieliński w swojej książce Bielany : przewodnik historyczno-sentymentalny ulica ta istnieje od 1928 roku. Informacja ta znajduje swoje potwierdzenie w książce Jana Kasprzyckiego Korzenie miasta. T. 5 , w którym możemy przeczytać bardzo interesujący fragment.  Właścicielami krasnoludkowych domków byli przeważnie ludzie niezamożni, ale prości i życzliwi, którzy w swych ogródkach chętnie widzieli małych miłośników przyrody. Pozwalali patrzeć z bliska na grządki kwietne i warzywne, na harcujące na s

Pan Wołodyjowski na Bielanach

Każdy kto czytał "Pana Wołodyjowskiego" Henryka Sienkiewicza lub chociaż widział ekranizację Jerzego Hoffmana, powinien bez trudu rozpoznać kim jest postać w białym habicie. To pułkownik Jerzy Michał Wołodyjowski, który z inicjatywy miejscowego proboszcza, ks. Wojciecha Drozdowicza, na początku 2008 roku zagościł na wieży kościoła pokamedulskiego na Bielanach. Blisko dwumetrowa postań ma twarz Tadeusza Łomnickiego, a jej autorem jest Robert Czerwiński. Pojawieniu się Małego Rycerza towarzyszyło skomponowanie przez Michała Lorenca hejnału "Memento mori", który rozbrzmiewa z wieży kościelnej. Sam kościół, początkowo drewniany, wraz z budynkami klasztornymi wzniesiony został dla zakonu kamedułów, sprowadzonych z bielan krakowskich, w XVII wieku. Jego fundatorami byli królowie Władysław IV i Jan Kazimierz. W latach 1669-1710, w stylu późnobarokowym, zbudowany został kościół murowany oraz założenia klasztorne wraz z 13 eremami. Wnętrza kościoła zdobi stiukowa